Nieuws uit de regio
24-02-2026 - Heist-op-den-Berg
De kleren van onze overgrootouders
Op 1 maart, na enkele maanden wintersluiting, opent het heemmuseum Die Swane opnieuw op het Kerkplein 24, boven op de Heistse berg. Traditioneel is er, naast de permanente tentoonstelling, ook een thema-expo. Dit jaar stelde Jan Peeters, samen met Rebecca Maertens en Hans Rappoort een tentoonstelling samen met als thema ‘Kleding van boer en burgerij in de 19de eeuw’. Tot eind oktober is de expo, net als het Radiomuseum, gratis elke zondag van 14 tot 18 u te bezoeken.
Uit eigen collectie
“Veel van de objecten komt uit onze eigen collectie die echter al jaren in kisten of kasten verborgen zit”, vertelt Jan Peeters. “Nu kunnen we laten zien dat er een groot verschil was tussen hetgeen de gewone werkman en de burgerij droegen in de jaren na 1800. Kledij is natuurlijk altijd aan verandering en modeverschijnsels onderhevig geweest, maar begin 19de eeuw is er toch een grote omwenteling geweest door de industrialisatie en de mechanisatie. Daarvoor gebeurde het meeste nog met de hand zoals spinnen en weven. Vanuit Engeland werden de eerste mechanisch geweven stoffen ingevoerd, want in de eerste plaats voor achteruitgang en armoede zorgde in de Vlaamse textielindustrie. Textiel werd veel goedkoper, maar toch bleef er een belangrijk onderscheid tussen de boer en de burgerij”.
Een dikke poep
Die Swane toont in haar collectie een paar leuke bijzonderheden zoals ‘een vals gat’, dat de dames op hun achterwerk bonden om een meer gevulde poep te hebben. Grote hoepels zorgden voor meer volumineuze rokken en een stevig corset voor een slanke taille. Die Swane werd opgericht in 1948 en vervult sindsdien een permanente rol in het heemkundige leven in Heist-op-den-Berg en deelgemeenten. Doelstelling van de vereniging is het bestuderen en conserveren van het historisch-cultureel erfgoed van onze streek. Naast het heemmuseum is ook de Pandoerenhoeve aan de Kaastrooimolen een belangrijke uitvalsbasis voor de heemkring.









