Nieuws uit de regio
28-04-2025 - Schriek
De ijsheiligen komer er aan, plantjes mogen naar buiten
Op de eerste zondag na 1 mei, dit jaar dus op 4 mei, komen er telkens duizenden mensen naar Schriek voor de Planten- en Rommelmarkt van de Landelijke Gilde. Ook zondag zal het van 10 tot 17 u weer op de koppen lopen zijn op het kerkplein aan de Leo Kempenaersstraat en de aanpalende straten.
De combinatie van bloemen en brocanterie
De Schriekenaren houden vast aan hun datum omdat ze nog geloven in de ijsheiligen die aangeven dat er geen nachtvorst meer op komst is en dat temperatuurgevoelige bloemen en planten veilig buiten kunnen gezet worden. Op het plein naast de kerk, aan Grote en Kleine Kerkweg en in het parkje aan de hondenloopweide staan standhouders uit alle Vlaamse provincies.
“In de eerste jaren gingen we flyeren op andere plantenmarkten, om toch maar standhouders bij elkaar te krijgen”, vertelt Luc Goris van de organiserende gilde. ”Vandaag hebben we spontaan meer dan een kilometer standhouders, die graag langskomen omdat de combinatie bloemen en planten met de brocanterie blijkbaar aanslaat. Ondanks dat er 5 kilometer verder in Heist-centrum wekelijks de Voddemèt is, zijn er toch veel handelaars in tweedehandsmateriaal die graag naar Schriek komen”.
De erfenis van Jos Vermeylen
Bloemen en planten blijven evenwel het belangrijkste aanbod en maakt ook de basis uit van het succes van het evenement. “In 1990 bestond onze gilde, als een van de oudste van Vlaanderen, 100 jaar en onze toenmalige voorzitter Jos Vermeylen was een echte bloemenvriend. Ter gelegenheid van het eeuwfeest werd het hele dorp bebloemd en dat was zo’n succes dat er jaarlijks meer en meer vraag kwam. De gilde vulde bloembakken van vele Schriekenaren en gemeentelijke plantenbakken tot we in 2007 de eerste markt op het kerkplein organiseerde”.
Cafetaria met ambiance
Die markt is op enkele jaren uitgegroeid tot de grootste van zijn soort in de regio. Dit is deels ook te danken aan de ambiance die de gilde brengt, onder meer met het enorme terras voor het parochiecentrum. Nadat hij ’s morgens de standhouders hun plaats heeft toegewezen, begint Luc Goris in zijn tentje pannenkoeken te bakken, vorig jaar ongeveer 1500 stuks. In het tentje daarnaast worden ongeveer evenveel hotdogs en hamburgers aan de man gebracht: “Niet droge diepgevroren vleesjes, maar lekker vers van onze plaatselijke slager”, vertelt Luc trots. “Ons terras is dit jaar nog een beetje uitgebreid en de Groene Kring zorgt voor lekker ijs. Ook de fanfare De Ware Eendrachrt brengt ambiance en hebben een eigen standje om op ludiek wijze aan te kaarten dat ze zonder repetitielokaal zitten”.
Officieel gaat de markt van start om 10 u, maar vanaf 8 u zijn gewoonlijk de eerste bezoekers als present. Luc Goris erkent dat het gebrek aan parkeerplaatsen een moeilijk punt blijft, maar enkele weiden in de buurt, onder meer in de Jespersweg, zijn toch gereserveerd als extra parking.